See amiinioksidi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "amiini",
"3": "oksidi"
},
"expansion": "amiini + oksidi",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "amiini + oksidi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "amiinioksidi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksiditta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "amiinioksidi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "amiinioksidi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "amiinioksid",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Chemistry",
"orig": "fi:Chemistry",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"amine oxide"
],
"id": "en-amiinioksidi-fi-noun-kA6pDwip",
"links": [
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"amine",
"amine"
],
[
"oxide",
"oxide"
]
],
"raw_glosses": [
"(chemistry) amine oxide"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑmiːniˌoksidi/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝miːniˌo̞ks̠idi]"
},
{
"rhymes": "-oksidi"
}
],
"word": "amiinioksidi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "amiini",
"3": "oksidi"
},
"expansion": "amiini + oksidi",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "amiini + oksidi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "amiinioksidi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksiditta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksidikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksideiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "amiinioksidittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksidittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "amiinioksideineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "amiinioksideinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "amiinioksidi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "amiinioksidi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "amiinioksid",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oksidi",
"Rhymes:Finnish/oksidi/6 syllables",
"fi:Chemistry"
],
"glosses": [
"amine oxide"
],
"links": [
[
"chemistry",
"chemistry"
],
[
"amine",
"amine"
],
[
"oxide",
"oxide"
]
],
"raw_glosses": [
"(chemistry) amine oxide"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑmiːniˌoksidi/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝miːniˌo̞ks̠idi]"
},
{
"rhymes": "-oksidi"
}
],
"word": "amiinioksidi"
}
Download raw JSONL data for amiinioksidi meaning in All languages combined (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.